| Internal Part Number | EIS-CNN0.50BK | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 0.500" (12.70mm) | |
| Diameter - Maximum | 0.750" (19.10mm) | |
| Length | 500' (152.44m) | |
| Material | Nylon, Carbonized | |
| Features | Shielding, Static Protection | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CNN0.50BK | |
| Related Links | CNN0, CNN0.50BK Datasheet, Techflex Distributor | |
 | 1635860000 | CONN THRU-PNL W/LTCH 14POS FL BK | datasheet.pdf | |