Visual Communications Company, LLC CNX718N400120W
CNX718N400120W picture photo
Mfg. Part Number
CNX718N400120W
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED 18MM AMBER 120V WIRE PNL MNT
Datasheet Download
CNX718N400120W.pdf
Availability of CNX718N400120W
QUANTITY
CNX718N400120W Order Process
Ship out your order
Specifications of CNX718N400120W
Internal Part NumberEIS-CNX718N400120W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCNX718 Series LED Panel Mount Indicator
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesCNX718
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens ColorAmber
Lens TransparencyClear
RatingsDC
Voltage120V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.69" (17.53mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 18.50mm
Millicandela Rating2800mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CNX718N400120W
Related LinksCNX718N, CNX718N400120W Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CNX718N400120W Details Description
Related parts for CNX718N400120W
IC ACCELERATR I2C HOTSWAP 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3PIN MALE SNAP-IN SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE FERRET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE 60COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS SNGL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 35A 6V datasheet.pdf