Visual Communications Company, LLC CNX718N500120W
CNX718N500120W picture photo
Mfg. Part Number
CNX718N500120W
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED 18MM GREEN 120V WIRE PNL MNT
Datasheet Download
CNX718N500120W.pdf
Availability of CNX718N500120W
QUANTITY
CNX718N500120W Order Process
Ship out your order
Specifications of CNX718N500120W
Internal Part NumberEIS-CNX718N500120W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCNX718 Series LED Panel Mount Indicator
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesCNX718
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyClear
RatingsDC
Voltage120V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.69" (17.53mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 18.50mm
Millicandela Rating2400mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CNX718N500120W
Related LinksCNX718N, CNX718N500120W Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CNX718N500120W Details Description
Related parts for CNX718N500120W
OSC XO 12.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.41"L X 2.62"W datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 5.97MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL NO SHIELD LED datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf