Avago Technologies US, Inc. CNY17-3-300E
CNY17-3-300E picture photo
Mfg. Part Number
CNY17-3-300E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD
Datasheet Download
CNY17-3-300E.pdf
Availability of CNY17-3-300E
QUANTITY
CNY17-3-300E Order Process
Ship out your order
Specifications of CNY17-3-300E
Internal Part NumberEIS-CNY17-3-300E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package65
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)200% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)5µs, 5µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)300mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package6-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CNY17-3-300E
Related LinksCNY17-, CNY17-3-300E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
CNY17-3-300E Details Description
Related parts for CNY17-3-300E
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 370MA 2.51 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED 1" DOME BLU PMI 125V C1D2 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BAG 18X18" STATIC SHIELD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 574MA 490 MOHM datasheet.pdf