Linx Technologies CONSMA006.031
CONSMA006.031 picture photo
Mfg. Part Number
CONSMA006.031
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT
Datasheet Download
CONSMA006.031.pdf
Availability of CONSMA006.031
QUANTITY
CONSMA006.031 Order Process
Ship out your order
Specifications of CONSMA006.031
Internal Part NumberEIS-CONSMA006.031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleSMA
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypeBoard Edge, End Launch; Panel Mount, Bulkhead
Cable Group-
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CONSMA006.031
Related LinksCONSMA, CONSMA006.031 Datasheet, Linx Technologies Distributor
CONSMA006.031 Details Description
Related parts for CONSMA006.031
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 500MA 1.13 OHM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
3900UF 63V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf