Vishay/Dale CP00051K600JE14
CP00051K600JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00051K600JE14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL
Datasheet Download
CP00051K600JE14.pdf
Availability of CP00051K600JE14
QUANTITY
CP00051K600JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00051K600JE14
Internal Part NumberEIS-CP00051K600JE14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00051K600JE14
Related LinksCP00051, CP00051K600JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00051K600JE14 Details Description
Related parts for CP00051K600JE14
IC 2.2A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
INVERTR 2000W 12VDC W/CHRGR datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION REG 8DFN datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 6A POWERDI5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 9.6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CABLE 20POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
KNIFE 4.83MM datasheet.pdf
RESONATOR datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf