Vishay/Dale CP00051R500JE14
CP00051R500JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00051R500JE14
Brief Description
RES 1.5 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP00051R500JE14.pdf
Availability of CP00051R500JE14
QUANTITY
CP00051R500JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00051R500JE14
Internal Part NumberEIS-CP00051R500JE14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00051R500JE14
Related LinksCP00051, CP00051R500JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00051R500JE14 Details Description
Related parts for CP00051R500JE14
JUMPER-H1501TR/A3049V/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 33.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER 3-PHASE FET 24-SOIC datasheet.pdf
IC TXRS RS-232 W/SHTDWN 20-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CUTTER HOLE-CARBD 1.750" 44.4MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf