Vishay/Dale CP00052K400JE14
CP00052K400JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00052K400JE14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL
Datasheet Download
CP00052K400JE14.pdf
Availability of CP00052K400JE14
QUANTITY
CP00052K400JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00052K400JE14
Internal Part NumberEIS-CP00052K400JE14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00052K400JE14
Related LinksCP00052, CP00052K400JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00052K400JE14 Details Description
Related parts for CP00052K400JE14
CONN HEADER 2POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
LED FIBER OPTIC GAAIAS TO-18 ST datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf