Vishay/Dale CP00056K200JB14
CP00056K200JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00056K200JB14
Brief Description
RES 6.2K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL
Datasheet Download
CP00056K200JB14.pdf
Availability of CP00056K200JB14
QUANTITY
CP00056K200JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00056K200JB14
Internal Part NumberEIS-CP00056K200JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00056K200JB14
Related LinksCP00056, CP00056K200JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00056K200JB14 Details Description
Related parts for CP00056K200JB14
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 22 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 20 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HD DSUB 44P MA WITH HOOD DE END datasheet.pdf
3 POS KEY AUTO L-R/C BRUSHED datasheet.pdf