Vishay/Dale CP00059K100JB14
CP00059K100JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00059K100JB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.1K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL
Datasheet Download
CP00059K100JB14.pdf
Availability of CP00059K100JB14
QUANTITY
CP00059K100JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00059K100JB14
Internal Part NumberEIS-CP00059K100JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)