Vishay/Dale CP00103R300JB14
CP00103R300JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00103R300JB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP00103R300JB14.pdf
Availability of CP00103R300JB14
QUANTITY
CP00103R300JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00103R300JB14
Internal Part NumberEIS-CP00103R300JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00103R300JB14
Related LinksCP00103, CP00103R300JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00103R300JB14 Details Description
Related parts for CP00103R300JB14
CAP CER 560PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2POS CST-100 II datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf