AVX Corporation CP0402A1890ALTR
CP0402A1890ALTR picture photo
Mfg. Part Number
CP0402A1890ALTR
Brief Description
DIRECTIONAL COUPLER 1890MHZ 0402
Datasheet Download
CP0402A1890ALTR.pdf
Availability of CP0402A1890ALTR
QUANTITY
CP0402A1890ALTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0402A1890ALTR
Internal Part NumberEIS-CP0402A1890ALTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coupler TypeStandard
Frequency1.88GHz ~ 1.9GHz
Coupling Factor12.3dB
ApplicationsDECT
Insertion Loss0.5dB
Power - Max3W
Isolation-36dB
Return Loss25dB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0402A1890ALTR
Related LinksCP0402A, CP0402A1890ALTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CP0402A1890ALTR Details Description
Related parts for CP0402A1890ALTR
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf