AVX Corporation CP0402A2442ELTR
CP0402A2442ELTR picture photo
Mfg. Part Number
CP0402A2442ELTR
Brief Description
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0402
Datasheet Download
CP0402A2442ELTR.pdf
Availability of CP0402A2442ELTR
QUANTITY
CP0402A2442ELTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0402A2442ELTR
Internal Part NumberEIS-CP0402A2442ELTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coupler TypeStandard
Frequency2.4GHz ~ 2.484GHz
Coupling Factor18dB
ApplicationsWireless LAN
Insertion Loss0.35dB
Power - Max3W
Isolation-42dB
Return Loss23dB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0402A2442ELTR
Related LinksCP0402A, CP0402A2442ELTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CP0402A2442ELTR Details Description
Related parts for CP0402A2442ELTR
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf