Omron Automation & Safety CP1L-L10DT1-D
CP1L-L10DT1-D picture photo
Mfg. Part Number
CP1L-L10DT1-D
Manufacturer
Product Category
Controllers - Programmable Logic (PLC)
Brief Description
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V
Datasheet Download
CP1L-L10DT1-D.pdf
Availability of CP1L-L10DT1-D
QUANTITY
CP1L-L10DT1-D Order Process
Ship out your order
Specifications of CP1L-L10DT1-D
Internal Part NumberEIS-CP1L-L10DT1-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Series Password Length Nov/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Programmable Logic (PLC)
SeriesCP1L
Number of Inputs and Type6 - Digital
Number of Outputs and Type4 - Solid State
Voltage - Supply24VDC
Display TypeNo Display
Number Of Characters Per Row-
Expandable1 Module Max
CommunicationsUSB
Memory Size32K Words
Mounting TypeChassis Mount, DIN Rail
FeaturesBattery Backup
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress Protection-
SoftwareCX-One
ApprovalsCE, cULus, Lloyd, NK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP1L-L10DT1-D
Related LinksCP1L-L, CP1L-L10DT1-D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CP1L-L10DT1-D Details Description
Related parts for CP1L-L10DT1-D
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
UM1659 SPECIAL UNIVERSAL MAT datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf