Omron Automation & Safety CP1L-L20DT-A
CP1L-L20DT-A picture photo
Mfg. Part Number
CP1L-L20DT-A
Manufacturer
Product Category
Controllers - Programmable Logic (PLC)
Brief Description
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V
Datasheet Download
CP1L-L20DT-A.pdf
Availability of CP1L-L20DT-A
QUANTITY
CP1L-L20DT-A Order Process
Ship out your order
Specifications of CP1L-L20DT-A
Internal Part NumberEIS-CP1L-L20DT-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Series Password Length Nov/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Programmable Logic (PLC)
SeriesCP1L
Number of Inputs and Type12 - Digital
Number of Outputs and Type8 - Solid State
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Display TypeNo Display
Number Of Characters Per Row-
Expandable1 Module Max
CommunicationsUSB, Option Cards Available
Memory Size32K Words
Mounting TypeChassis Mount, DIN Rail
FeaturesBattery Backup
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Ingress Protection-
SoftwareCX-One
ApprovalsCE, cULus, Lloyd, NK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP1L-L20DT-A
Related LinksCP1L-L, CP1L-L20DT-A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CP1L-L20DT-A Details Description
Related parts for CP1L-L20DT-A
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 800MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT FXLN8372Q datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 17V SNT-4A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf