Omron Automation & Safety CP1W-40EDR
CP1W-40EDR picture photo
Mfg. Part Number
CP1W-40EDR
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
I/O MODULE 24 DIGITAL 16 RELAY
Datasheet Download
CP1W-40EDR.pdf
Availability of CP1W-40EDR
QUANTITY
CP1W-40EDR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP1W-40EDR
Internal Part NumberEIS-CP1W-40EDR
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesCP1W
TypeInput, Output (I/O) Module
For Use With/Related ProductsCJ, CP1 Series
Number of Inputs and Type24 - Digital
Number of Outputs and Type16 - Relay
Voltage - Supply-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Features-
Operating Temperature-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, Lloyd, NK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP1W-40EDR
Related LinksCP1W-, CP1W-40EDR Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CP1W-40EDR Details Description
Related parts for CP1W-40EDR
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 82UH SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 49.3K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING U-BOLT BRONZE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.12"L X 5.12"W datasheet.pdf
MS46 WELD SHIELD 700MM datasheet.pdf