3M CP2-HAB125-E1-KR
CP2-HAB125-E1-KR picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HAB125-E1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 125POS
Datasheet Download
CP2-HAB125-E1-KR.pdf
Availability of CP2-HAB125-E1-KR
QUANTITY
CP2-HAB125-E1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HAB125-E1-KR
Internal Part NumberEIS-CP2-HAB125-E1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package720
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleAB 25
Number of Positions125
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI Hot Swap
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HAB125-E1-KR
Related LinksCP2-HAB1, CP2-HAB125-E1-KR Datasheet, 3M Distributor
CP2-HAB125-E1-KR Details Description
Related parts for CP2-HAB125-E1-KR
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 680UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 9.5NH 540MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FORK TERMIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf