3M CP2-HB095-E1-KR
CP2-HB095-E1-KR picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HB095-E1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
HEADER PRESS-FIT TYPE B 95POS
Datasheet Download
CP2-HB095-E1-KR.pdf
Availability of CP2-HB095-E1-KR
QUANTITY
CP2-HB095-E1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HB095-E1-KR
Internal Part NumberEIS-CP2-HB095-E1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package540
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 19
Number of Positions95
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI Hot Swap
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HB095-E1-KR
Related LinksCP2-HB0, CP2-HB095-E1-KR Datasheet, 3M Distributor
CP2-HB095-E1-KR Details Description
Related parts for CP2-HB095-E1-KR
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK WCDMA 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 240VAC TERM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf