3M CP2-HB110-E1-TG30
CP2-HB110-E1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HB110-E1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER TYPE B 110POS GOLD
Datasheet Download
CP2-HB110-E1-TG30.pdf
Availability of CP2-HB110-E1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CP2-HB110-E1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HB110-E1-TG30
Internal Part NumberEIS-CP2-HB110-E1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCP2 Series 01/Oct/2012
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI Hot Swap
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HB110-E1-TG30
Related LinksCP2-HB11, CP2-HB110-E1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
CP2-HB110-E1-TG30 Details Description
Related parts for CP2-HB110-E1-TG30
CONN SPRING 38POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 300W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 50A TO252 datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
MICRO 100C P 10" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf