3M CP2-HD176-GE1-TG30
CP2-HD176-GE1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HD176-GE1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
COMPAK PCI-STD SIGNAL
Datasheet Download
CP2-HD176-GE1-TG30.pdf
Availability of CP2-HD176-GE1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CP2-HD176-GE1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HD176-GE1-TG30
Internal Part NumberEIS-CP2-HD176-GE1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package576
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleC 11
Number of Positions77 (55 + 22 Ground)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5 + 2
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HD176-GE1-TG30
Related LinksCP2-HD176, CP2-HD176-GE1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
CP2-HD176-GE1-TG30 Details Description
Related parts for CP2-HD176-GE1-TG30
LED FIBER OPTIC 530NM GREEN datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 30A PCB datasheet.pdf
SW SNPACT MIN GLD SPDT 0.110" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220AC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-500' BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 315MA 2 OHM SMD datasheet.pdf