3M CP2-HE200-GE1-TG30
CP2-HE200-GE1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HE200-GE1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
COMPAK PCI - STD SIGNAL
Datasheet Download
CP2-HE200-GE1-TG30.pdf
Availability of CP2-HE200-GE1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CP2-HE200-GE1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HE200-GE1-TG30
Internal Part NumberEIS-CP2-HE200-GE1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package576
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector Style-
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUpper Shield
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HE200-GE1-TG30
Related LinksCP2-HE200, CP2-HE200-GE1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
CP2-HE200-GE1-TG30 Details Description
Related parts for CP2-HE200-GE1-TG30
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 20POS 30AU datasheet.pdf
HEAT SHRINK POLY W/ADH 1/2"X4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 50A SOT-227B datasheet.pdf
IC AMP PWR DBLR 870MHZ SOT-115J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
PAC-STOP-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf