Powerex Inc. CP20TD1-12A
CP20TD1-12A picture photo
Mfg. Part Number
CP20TD1-12A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
DIP-CIB MOD 600V 20A
Datasheet Download
CP20TD1-12A.pdf
Availability of CP20TD1-12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CP20TD1-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of CP20TD1-12A
Internal Part NumberEIS-CP20TD1-12A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Power - Max96W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.57nF @ 10V
InputThree Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case26-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP20TD1-12A
Related LinksCP20T, CP20TD1-12A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CP20TD1-12A Details Description
Related parts for CP20TD1-12A
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.3MHZ 8SO datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS79318YEQ datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 430MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
PC/104 EXTRACTOR TOOL, METAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf