Silicon Labs CP2101-GMR
CP2101-GMR picture photo
Mfg. Part Number
CP2101-GMR
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC CTRLR BRIDGE USB-UART 28MLP
Datasheet Download
CP2101-GMR.pdf
Availability of CP2101-GMR
QUANTITY
CP2101-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2101-GMR
Internal Part NumberEIS-CP2101-GMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCP21xx USB Bridge
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ProtocolUSB
FunctionBridge, USB to UART
InterfaceUART
StandardsUSB 2.0
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply22mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2101-GMR
Related LinksCP210, CP2101-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
CP2101-GMR Details Description
Related parts for CP2101-GMR
CONN CARD EXTEND 210POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 32V 10A IN LINE datasheet.pdf