Silicon Labs CP2201-GMR
CP2201-GMR picture photo
Mfg. Part Number
CP2201-GMR
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC ETH CTRLR SNGL-CHIP 28QFN
Datasheet Download
CP2201-GMR.pdf
Availability of CP2201-GMR
QUANTITY
CP2201-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2201-GMR
Internal Part NumberEIS-CP2201-GMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ProtocolEthernet
FunctionController
InterfaceParallel
Standards10/100/1000 Base-T PHY
Voltage - Supply3.1 V ~ 3.6 V
Current - Supply75mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2201-GMR
Related LinksCP220, CP2201-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
CP2201-GMR Details Description
Related parts for CP2201-GMR
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.9A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SLDR SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPDT datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1000VDC AX datasheet.pdf