Powerex Inc. CP25TD1-24A
CP25TD1-24A picture photo
Mfg. Part Number
CP25TD1-24A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
DIP-CIB MOD 1200V 25A
Datasheet Download
CP25TD1-24A.pdf
Availability of CP25TD1-24A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CP25TD1-24A Order Process
Ship out your order
Specifications of CP25TD1-24A
Internal Part NumberEIS-CP25TD1-24A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)25A
Power - Max138W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.94nF @ 10V
InputThree Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case26-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP25TD1-24A
Related LinksCP25T, CP25TD1-24A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
CP25TD1-24A Details Description
Related parts for CP25TD1-24A
CAP CER 82PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT ASSEMBLY 3-PHASE 600V 200A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 4.9 OHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf