Intersil CP82C54-10Z
CP82C54-10Z picture photo
Mfg. Part Number
CP82C54-10Z
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 24DIP
Datasheet Download
CP82C54-10Z.pdf
Availability of CP82C54-10Z
QUANTITY
CP82C54-10Z Order Process
Ship out your order
Specifications of CP82C54-10Z
Internal Part NumberEIS-CP82C54-10Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Series-
PackagingTube
TypeProgrammable Timer
Count-
Frequency10MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply10mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP82C54-10Z
Related LinksCP82C, CP82C54-10Z Datasheet, Intersil Distributor
CP82C54-10Z Details Description
Related parts for CP82C54-10Z
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
LIGHT DETECTOR OPIC 555NM SMD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
2.54MM KK CRP TRM HSG IL 3POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 1.5A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 83MM datasheet.pdf
MCX BH JCK-AMC PLG RG-178 100MM datasheet.pdf