IXYS Integrated Circuits Division CPC1008N
CPC1008N picture photo
Mfg. Part Number
CPC1008N
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY OPTOMOS SP-NO 150MA 4-SOP
Datasheet Download
CPC1008N.pdf
Availability of CPC1008N
QUANTITY
CPC1008N Order Process
Ship out your order
Specifications of CPC1008N
Internal Part NumberEIS-CPC1008N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCPC10xxN 13/Aug/2014
Laser Marking Update 30/Mar/2015
Standard Package100
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCPC, OptoMOS®
PackagingTube
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance8 Ohm
Load Current150mA
Voltage - Input1.2VDC
Voltage - Load0 ~ 100 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case4-SOP (0.150", 3.81mm)
Supplier Device Package4-SOP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPC1008N
Related LinksCPC1, CPC1008N Datasheet, IXYS Integrated Circuits Division Distributor
CPC1008N Details Description
Related parts for CPC1008N
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT W/O NUT 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5721 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MICRO 51C S 8" RBW JACKP NI datasheet.pdf
REF DES 8CH DGTL-OUT MICRO PLC datasheet.pdf
15P HD M PC 830PF LCK/SPC/CLIP datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf