TE Connectivity AMP Connectors CPF0201D162RE1
CPF0201D162RE1 picture photo
Mfg. Part Number
CPF0201D162RE1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/32W 0201
Datasheet Download
CPF0201D162RE1.pdf
Availability of CPF0201D162RE1
QUANTITY
CPF0201D162RE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPF0201D162RE1
Internal Part NumberEIS-CPF0201D162RE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCPF, Neohm
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPF0201D162RE1
Related LinksCPF0201, CPF0201D162RE1 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
CPF0201D162RE1 Details Description
Related parts for CPF0201D162RE1
JUMPER-H2728TR/C2064N/X 5" datasheet.pdf
IC VIDEO SWIT TRPL SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CHAN 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 775MA 160 MOHM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 41 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf