TE Connectivity AMP Connectors CPF0201D165RE1
CPF0201D165RE1 picture photo
Mfg. Part Number
CPF0201D165RE1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/32W 0201
Datasheet Download
CPF0201D165RE1.pdf
Availability of CPF0201D165RE1
QUANTITY
CPF0201D165RE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPF0201D165RE1
Internal Part NumberEIS-CPF0201D165RE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCPF, Neohm
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPF0201D165RE1
Related LinksCPF0201, CPF0201D165RE1 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
CPF0201D165RE1 Details Description
Related parts for CPF0201D165RE1
CAP CER 160PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 2A TO-220FP-5 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO220AA datasheet.pdf