TE Connectivity AMP Connectors CPF0805B1M8E
CPF0805B1M8E picture photo
Mfg. Part Number
CPF0805B1M8E
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CPF0805B1M8E.pdf
Availability of CPF0805B1M8E
QUANTITY
CPF0805B1M8E Order Process
Ship out your order
Specifications of CPF0805B1M8E
Internal Part NumberEIS-CPF0805B1M8E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCPF, Neohm
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPF0805B1M8E
Related LinksCPF080, CPF0805B1M8E Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
CPF0805B1M8E Details Description
Related parts for CPF0805B1M8E
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A D2PAK datasheet.pdf
JUMPER FOR 8MM TB 2POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC HIGH SIDE SWITCH IPS 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 24W datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 8CH 0.5A 18SOP datasheet.pdf