Vishay/Dale CPF118K700FKEE6
CPF118K700FKEE6 picture photo
Mfg. Part Number
CPF118K700FKEE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR METAL FILM 1W 18.7K OHM
Datasheet Download
CPF118K700FKEE6.pdf
Availability of CPF118K700FKEE6
QUANTITY
CPF118K700FKEE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPF118K700FKEE6
Internal Part NumberEIS-CPF118K700FKEE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 230°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPF118K700FKEE6
Related LinksCPF118K, CPF118K700FKEE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CPF118K700FKEE6 Details Description
Related parts for CPF118K700FKEE6
LABEL PROPRTY TAG 1.5X.75"250/RL datasheet.pdf
BLADE TORX T5 6.89" datasheet.pdf
TERM BLOCK 12POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW WARBLE datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf