TDK Corporation CPL2508T6R8M
CPL2508T6R8M picture photo
Mfg. Part Number
CPL2508T6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 300MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
CPL2508T6R8M.pdf
Availability of CPL2508T6R8M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CPL2508T6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of CPL2508T6R8M
Internal Part NumberEIS-CPL2508T6R8M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation300mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.059" W (2.50mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPL2508T6R8M
Related LinksCPL250, CPL2508T6R8M Datasheet, TDK Corporation Distributor
CPL2508T6R8M Details Description
Related parts for CPL2508T6R8M
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH QUAD20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 390 OHM 24SSOP datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 1M1 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 24V datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 23.24MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 32MA 23 OHM SMD datasheet.pdf