Cardinal Components CPPC1-A5BR-27.5875TS
CPPC1-A5BR-27.5875TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC1-A5BR-27.5875TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.5875MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
CPPC1-A5BR-27.5875TS.pdf
Availability of CPPC1-A5BR-27.5875TS
QUANTITY
CPPC1-A5BR-27.5875TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC1-A5BR-27.5875TS
Internal Part NumberEIS-CPPC1-A5BR-27.5875TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency27.5875MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP (4-Lead)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC1-A5BR-27.5875TS
Related LinksCPPC1-A5BR, CPPC1-A5BR-27.5875TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC1-A5BR-27.5875TS Details Description
Related parts for CPPC1-A5BR-27.5875TS
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 1506 datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .25W 57MM ROUND datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 260MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf