Cardinal Components CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD
CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD picture photo
Mfg. Part Number
CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD.pdf
Availability of CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD
QUANTITY
CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD
Internal Part NumberEIS-CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD
Related LinksCPPC5LZ-A7, CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD Details Description
Related parts for CPPC5LZ-A7BP-7.3728PD
CONN RECEPT 70POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 12M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SL 3.50/04/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IMCV GIGA MEDIALINX TX/LX-CWDM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf