Cardinal Components CPPC7-A3B6-27.0TS
CPPC7-A3B6-27.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7-A3B6-27.0TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7-A3B6-27.0TS.pdf
Availability of CPPC7-A3B6-27.0TS
QUANTITY
CPPC7-A3B6-27.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7-A3B6-27.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7-A3B6-27.0TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7-A3B6-27.0TS
Related LinksCPPC7-A3, CPPC7-A3B6-27.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7-A3B6-27.0TS Details Description
Related parts for CPPC7-A3B6-27.0TS
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 250V datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 68UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 34PQFN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
15POS F H.D FILT.TY4 FRT/REAR datasheet.pdf