Cardinal Components CPPC7-B6-14.7456TS
CPPC7-B6-14.7456TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7-B6-14.7456TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7-B6-14.7456TS.pdf
Availability of CPPC7-B6-14.7456TS
QUANTITY
CPPC7-B6-14.7456TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7-B6-14.7456TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7-B6-14.7456TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency14.7456MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7-B6-14.7456TS
Related LinksCPPC7-B6-, CPPC7-B6-14.7456TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7-B6-14.7456TS Details Description
Related parts for CPPC7-B6-14.7456TS
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFFER SGL NONINV 3ST SC-88A datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP .80 OHM 25C datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 36POS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANSFORMER FLYBACK 21UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf