Cardinal Components CPPC7L-A3B6-7.3728TS
CPPC7L-A3B6-7.3728TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7L-A3B6-7.3728TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7L-A3B6-7.3728TS.pdf
Availability of CPPC7L-A3B6-7.3728TS
QUANTITY
CPPC7L-A3B6-7.3728TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7L-A3B6-7.3728TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7L-A3B6-7.3728TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7L-A3B6-7.3728TS
Related LinksCPPC7L-A3B, CPPC7L-A3B6-7.3728TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7L-A3B6-7.3728TS Details Description
Related parts for CPPC7L-A3B6-7.3728TS
MOSFET N-CH 55V 80A TO-262 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 10% 100W datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
5M 0.9KW 2.0KW POWER CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf