Cardinal Components CPPC8Z-A7B6-16.0TS
CPPC8Z-A7B6-16.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC8Z-A7B6-16.0TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC8Z-A7B6-16.0TS.pdf
Availability of CPPC8Z-A7B6-16.0TS
QUANTITY
CPPC8Z-A7B6-16.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC8Z-A7B6-16.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPC8Z-A7B6-16.0TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.571" L x 0.346" W (14.50mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC8Z-A7B6-16.0TS
Related LinksCPPC8Z-A7, CPPC8Z-A7B6-16.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC8Z-A7B6-16.0TS Details Description
Related parts for CPPC8Z-A7B6-16.0TS
RES SMD 90.9K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 330 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 8.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf