Cardinal Components CPPLT7-A7B6-40.0TS
CPPLT7-A7B6-40.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPLT7-A7B6-40.0TS
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ TTL SMD
Datasheet Download
CPPLT7-A7B6-40.0TS.pdf
Availability of CPPLT7-A7B6-40.0TS
QUANTITY
CPPLT7-A7B6-40.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPLT7-A7B6-40.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPLT7-A7B6-40.0TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPPL
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPLT7-A7B6-40.0TS
Related LinksCPPLT7-A7, CPPLT7-A7B6-40.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPLT7-A7B6-40.0TS Details Description
Related parts for CPPLT7-A7B6-40.0TS
CONN EDGECARD 49POS VERT PCB datasheet.pdf
BOARD EVAL SI2401 + SI3008 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 6P+24S+6P datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf