Cardinal Components CPPT7-A7B6-11.0592TS
CPPT7-A7B6-11.0592TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPT7-A7B6-11.0592TS
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ TTL SMD
Datasheet Download
CPPT7-A7B6-11.0592TS.pdf
Availability of CPPT7-A7B6-11.0592TS
QUANTITY
CPPT7-A7B6-11.0592TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPT7-A7B6-11.0592TS
Internal Part NumberEIS-CPPT7-A7B6-11.0592TS
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPT7-A7B6-11.0592TS
Related LinksCPPT7-A7B6, CPPT7-A7B6-11.0592TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPT7-A7B6-11.0592TS Details Description
Related parts for CPPT7-A7B6-11.0592TS
RESONATOR CER 3.60MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 6 4.72" datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLK 4POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf