Cardinal Components CPPT8Z-B6-7.3728NC
CPPT8Z-B6-7.3728NC picture photo
Mfg. Part Number
CPPT8Z-B6-7.3728NC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ TTL SMD
Datasheet Download
CPPT8Z-B6-7.3728NC.pdf
Availability of CPPT8Z-B6-7.3728NC
QUANTITY
CPPT8Z-B6-7.3728NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPT8Z-B6-7.3728NC
Internal Part NumberEIS-CPPT8Z-B6-7.3728NC
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.571" L x 0.346" W (14.50mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPT8Z-B6-7.3728NC
Related LinksCPPT8Z-B6, CPPT8Z-B6-7.3728NC Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPT8Z-B6-7.3728NC Details Description
Related parts for CPPT8Z-B6-7.3728NC
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC REG BUCK INV ADJ/-12V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER 12-DFN datasheet.pdf
CBLE RJ45 CAT5E W/BOOT 50' WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 8POS SKT datasheet.pdf
ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf