Microsemi Power Products CPT300100
CPT300100 picture photo
Mfg. Part Number
CPT300100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 150A TO244AB
Datasheet Download
CPT300100.pdf
Availability of CPT300100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CPT300100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPT300100
Internal Part NumberEIS-CPT300100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Oct/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 100V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPT300100
Related LinksCPT3, CPT300100 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
CPT300100 Details Description
Related parts for CPT300100
IC BATTERY MANAGER 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
C SH TII CLOSED INS datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf