Bel Fuse Inc. CQ2001-7R
CQ2001-7R picture photo
Mfg. Part Number
CQ2001-7R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT DUAL 5.1V 15A
Datasheet Download
CQ2001-7R.pdf
Availability of CQ2001-7R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CQ2001-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of CQ2001-7R
Internal Part NumberEIS-CQ2001-7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher Q
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input33.6 ~ 75 V
Output5.1V, 5.1V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 15A
Output - 2 @ Current (Max)5.1 VDC @ 15A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)97W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 0.78" H (171.0mm x 111.0mm x 19.8mm)
Power (Watts) - Max97W
ApprovalsCE, CSA, EN, IEC, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CQ2001-7R
Related LinksCQ20, CQ2001-7R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
CQ2001-7R Details Description
Related parts for CQ2001-7R
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SATA BACKPLANE RCPT VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 8A MED datasheet.pdf
RES 6.79K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf