TXC CORPORATION CR-61.4400MBE-T
CR-61.4400MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
CR-61.4400MBE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 61.44MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CR-61.4400MBE-T.pdf
Availability of CR-61.4400MBE-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR-61.4400MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of CR-61.4400MBE-T
Internal Part NumberEIS-CR-61.4400MBE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCR
PackagingCut Tape (CT)
TypeVCXO
Frequency61.44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR-61.4400MBE-T
Related LinksCR-61.4, CR-61.4400MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
CR-61.4400MBE-T Details Description
Related parts for CR-61.4400MBE-T
INSERT FEMALE 10POS TERM BLOCK datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8MINISO datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 20A 125V datasheet.pdf