Bourns Inc. CR0201-FW-6202GLF
CR0201-FW-6202GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0201-FW-6202GLF
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CR0201-FW-6202GLF.pdf
Availability of CR0201-FW-6202GLF
QUANTITY
CR0201-FW-6202GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0201-FW-6202GLF
Internal Part NumberEIS-CR0201-FW-6202GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0201-FW-6202GLF
Related LinksCR0201-F, CR0201-FW-6202GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0201-FW-6202GLF Details Description
Related parts for CR0201-FW-6202GLF
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 160MA 20.74 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IC MOD FEM 11B/G/N BT 20-UQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC208AMS8E datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 115VAC/28VDC datasheet.pdf