Bourns Inc. CR0201-JW-180GLF
CR0201-JW-180GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0201-JW-180GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CR0201-JW-180GLF.pdf
Availability of CR0201-JW-180GLF
QUANTITY
CR0201-JW-180GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0201-JW-180GLF
Internal Part NumberEIS-CR0201-JW-180GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0201
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0201-JW-180GLF
Related LinksCR0201-J, CR0201-JW-180GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0201-JW-180GLF Details Description
Related parts for CR0201-JW-180GLF
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf