Bourns Inc. CR0201-JW-752GLF
CR0201-JW-752GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0201-JW-752GLF
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CR0201-JW-752GLF.pdf
Availability of CR0201-JW-752GLF
QUANTITY
CR0201-JW-752GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0201-JW-752GLF
Internal Part NumberEIS-CR0201-JW-752GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)