Bourns Inc. CR0402-FX-1072GLF
CR0402-FX-1072GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1072GLF
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1072GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1072GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1072GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1072GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1072GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1072GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1072GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1072GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1072GLF
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 36mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 230MA 690 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 250KSPS 64TQFP datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 175W 4A M220 datasheet.pdf