Bourns Inc. CR0402-FX-1103GLF
CR0402-FX-1103GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1103GLF
Brief Description
RES SMD 110K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1103GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1103GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1103GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1103GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1103GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1103GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1103GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1103GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1103GLF
RFID EVALUATION KIT 134.2KHZ datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 175KSPS 16SSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU 603E 233MHZ 255CICBGA datasheet.pdf
IC ECONOSILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
1P POS LOCK GEH datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf