Bourns Inc. CR0402-FX-1150GLF
CR0402-FX-1150GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1150GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 115 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1150GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1150GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1150GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1150GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1150GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1150GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1150GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1150GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1150GLF
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.001MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 868MHZ datasheet.pdf